“Pokret građana – Kulturna revolucija“ je dobrovoljno, nevladino i neprofitno udruženje, koje se zalaže za unapređenje životne sredine, zdravlja, obrazovanja i kulture naših sugrađana. Mi gradimo mostove između ljudi, naše tradicije, sadašnjosti i budućnosti. Želimo da utičemo na kreiranje ambijenta u kojem će biti omogućeno kvalitetnim kadrovima da u pravom sistemu vrednosti dođu do izražaja, odnosno da budu u fokusu u svim društvenim segmentima.
– Mi se udružujemo radi pokretanja i ohrabrivanja građana da učestvuju u pozitivnim promenama društva i napredovanju ka zajednici blagostanja. Namera nam je da okupljamo pametne ljude, različitih interesovanja i zanimanja, oko plemenitih ideja koje će olakšati život i omogućiti progres našeg društva.
– Opšti okvir našeg delovanja je kultura našeg društva i traženje puteva i načina za njeno uzdizanje i širenje. Naše shvatanje podrazumeva da je kultura ključ života a ne veštačka zamena za ono što nam se dešava. Svesni smo činjenice da je kultura jedan od najkompleksnijih pojmova i da njeno usavršavanje zahteva sofisticirana znanja i ulaganje velikih napora. Kulturne vrednosti predstavljaju opšteprihvaćena, tradicijom nasleđena mišljenja i verovanja u našem društvu o tome šta je značajno, ispravno, poželjno, istinito, vredno i kojim ciljevima bi trebalo težiti. Kultura se tradicijom prenosi na nove generacije i određuje njihovo ponašanje, verovanja i mišljenja. Dalji razvoj kulture se zasniva na hrabrom preduzimanju poduhvata koji, posredno ili neposredno, donose plodove ako nađemo dovoljno hrabrosti i mobilišemo snage da ih preduzmemo i da istrajemo u njihovoj primeni u praksi. Zalažemo se za stanovište decentralizacije kulturnih dešavanja, da institucije kulture treba da omoguće što bolje zadovoljavanje vitalnih ljudskih potreba u skladu sa vrednostima koje treba usavršavati i nadograđivati.
– Zašto nam je u ovom trenutku potrebna kulturna revolucija? Shvatamo da se kultura normalno razvija kroz evolutivne procese, ali vreme u kome se nalazimo zahteva revolucionarni pristup radi smanjivanja ekološkog i kulturnog zagađenja. Potrebne su nam velike i značajne promene i novine. Kulturna revolucija može doprineti da revolt naučnika, umetnika i ostalih građana koji kritički razmišljaju, pokaže moguće puteve pozitivnog prevazilaženja nezadovoljavajućih okolnosti.
– Poseban fokus pažnje u našem delovanju je usmeren na životnu sredinu. Problemi zagađivanja prirodne sredine otpadom, stihijska eksploatacija prirodnih resursa i bezobzirno uništavanje prirodne sredine su opšteprisutne pojave u savremenom svetu. To ne znači da se mi sa time mirimo i da to prihvatamo kao “pozitivan trend“ moderne epohe. Naprotiv, smatramo da štetni poremećaji i narušavanje ekološke ravnoteže mogu imati nesagledive negativne posledice na našu životnu sredinu.
– Telesno i mentalno zdravlje pokazuje rastuće degenerativne trendove u svetu i kod nas. Održavanje i unapređenje telesnog i mentalnog zdravlja otkrivanjem i eliminisanjem faktora rizika, podizanjem zdravstvene kulture, prevencijom i lečenjem bolesti zahteva veću brigu i podršku različitih institucija. Dodatnu pažnju treba posvetiti psihološkim i ekološkim problemima življenja u gradovima, kao što su zagađenost, prenaseljenost, izloženost buci, stresovima, nedostatak bliskih međuljudskih odnosa itd.
– Obrazovanje i vaspitanje predstavlja ulaganje u najveće blago naše zemlje – mladi naraštaj. Mi se nepokolebljivo zalažemo za sistematsko odgajanje i usavršavanje intelektualnih, emocionalnih, moralnih, estetskih, duhovnih i telesnih svojstava i sposobnosti mladih osoba. Uticaj obrazovanja na budućnost države i društva je ogroman, kako su zapazili najveći antički filozofi – “Ako želite da unapredite jednu državu, ulažite u obrazovanje i odgoj. Ako želite da je uništite, zanemarite ove institucije“. Pri tome imamo u vidu ulogu porodice, razvoj formalnog i neformalnog obrazovanja i samoobrazovanja. Smatramo da posebnu pažnju treba posvetiti unapređenju statusa prosvetnih radnika i kvalitetnoj kadrovskoj selekciji u svim prosvetnim organizacijama.
– U sunovratu kao i u usponu kulture posebno mesto ima umetnost. Pri tome, neophodno je naglasiti razliku između komercijalizovanih i lepih umetnosti. Mašta i snovi bili su i ostaju tvorci budućnosti isto toliko koliko i tehnička znanja. Umetnost ulepšava i kritički dopunjava naš život, reguliše ga i proširuje, utire put novim saznanjima, novim osećanjima, novim oblicima mišljenja, izražavanja i novoj praksi. Umetnost kao avangardna snaga može da služi kao katalizator društvenih promena. Ona olakšava razvoj novih vrednosti i obrazaca ponašanja koji odgovaraju duhu vremena uz poboljšanje kvaliteta života i rada. Umetnost može da bude stimulativna snaga koja je potrebna društvu da tumači promene, prilagođava im se bez zaboravljanja ljudske komponente našeg postojanja. Umetnost treba zaštititi od pritisaka da se komercijalizuje. Opšte je poznato da je za razvoj umetnosti neophodna sistematična javna pomoć. Umetničkim institucijama treba pružiti zaštitu sličnu onoj koja je data obrazovnim i istraživačkim institucijama. Takav sistem bi omogućio umetničkim organizacijama da predvide svoje prihode, da u skladu sa tim planiraju svoje produkcije i rade na proširivanju publike, bez kompromitovanja svojih kreativnih aktivnosti i humanističkih vizija. Lepe umetnosti naglašavaju i razvijaju više nivoe ljudskih potreba. Komercijalizovana umetnost koja odgovara preovlađujućem ukusu i raspoloženju, lako može da nadjača lepe umetnosti koje nisu podređene trenutnom tržištu. Društvo bez lepih umetnosti doživljava zamrzavanje društvenih vrednosti.
– Naša temeljna namera je da gradimo mostove između ljudi u sferama u kojima se ukršta najveći broj istinskih ljudskih potreba. Imamo želju i nadu da savladamo i premostimo haos i besmisao i da gradimo puteve koji vode ka trijumfu života.
– Pri svemu pomenutom se zalažemo za negovanje naše tradicije, vodeći računa da se najsvetliji sadržaji naših istorijskih materijalnih, tehničkih i duhovnih dostignuća, vrednosti, mudrosti i obrazaca ponašanja prenesu na nove generacije uz očuvanje kontinuiteta i identiteta bitnih za pojedinace, društvo i našu kulturu. Između ostalog, ovo je naročito važno imajući u vidu činjenicu da živimo u epohi grubih falsifikovanja i potpuno proizvoljnih revidiranja istorije.
– Zalažemo se za celovito sagledavanje našeg postojanja, naših korena i moguće budućnosti. Moramo uvek znati ko smo, šta smo, odakle dolazimo, gde se nalazimo i kuda idemo.